• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Haritası
DİNİ BİLGİLER
ETKİNLİK TAKVİMİ
osmanlı.padihşahlar

  

  


Hakkı ve sabrı tavsiye

Hakkı ve sabrı tavsiye
Sual: Asr suresinde, (Asra yemin olsun, insan muhakkak zarardadır. Ancak, iman edip salih amel işleyenler, bir de hakkı ve sabrı tavsiye edenler, zararda değildir) deniyor. Buradaki hak ve sabırdan kasıt nedir?
CEVAP
Önce şunu bildirelim. İmam-ı Şafiî hazretleri buyuruyor ki:
Kur'anda başka hiçbir sûre nazil olmasaydı kısa olan şu Asr suresi bile insanların dünya ve âhiret saadetlerini temine yeterdi. Çünkü bu sûre Kur'ân-ı kerîmin bütün ilimlerini içine alıyor.
Ebu Huzeyfe hazretleri bildiriyor ki:
Eshabı kiram birbirleriyle karşılaşınca Asr suresini okumadan ve selam vermeden ayrılmazlardı. (Taberani, Beyheki)
Bu surede, insanların mutlaka hüsrana [zarara] uğrayacakları bildiriliyor, sonra da, iman edenler, salih amel işleyenler, hakkı ve sabrı tavsiye edenler istisna ediliyor. Yani önce imanın önemi bildiriliyor. Doğru imana sahip olmayan kurtulamaz. Doğru iman Ehl-i sünnet itikadıdır. Sonra salih amel işleyenler buyuruluyor. Salih amel, Ehl-i sünnet âlimlerinin bildirdiği şekilde ibadet etmektir. Dört hak mezhepten birine uymaktır.
Hak; dinimizin bildirdiği hakikatler, yani İslamiyet’in tamamıdır.
Sabır; ibâdet etmekte ve günahtan kaçınmakta sebat sahibi olmaktır. Yani Allahü teâlânın emirlerini yapmakta ve yasaklarından kaçmakta sabırlı olmaktır.
Hakkı ve sabrı tavsiye; emr-i maruf ve nehy-i münkerde bulunmak, bunları yaparken gelecek sıkıntılara, fakirliğe, hastalığa ve her çeşit musibete sabretmektir.


Yorumlar - Yorum Yaz
Aşk Fm Hayran Sayfası
OSMANLI PARTİSİ

      FACEBOOK SAYFASI

    


Anket
Kur'an-ı Kerim'in günlük yaşantımızda Hangi amaçla Okuyorsunuz
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.83765.8610
Euro6.43596.4617
Hava Durumu
DOST SİTELER

 

Osmanlı Padihşahları