• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nurullah kazan
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905324344126
  • https://www.twitter.com/nurullah kazan
  • https://www.instagram.com/kazan.nurullah
  • https://www.youtube.com/nurullah kazan
Site Haritası
DİNİ BİLGİLER
ETKİNLİK TAKVİMİ
osmanlı.padihşahlar

  

  


Kırkıncı yılımız

Kırkıncı yılımız
Sual: Gazetemizin kırkıncı kuruluş yıldönümü hepimize
mübarek olsun. 40 yıldır okuyorum. Özellikle, daha önceki ismi Bizim Sayfa olan İnsan ve Toplum sayfasını hiç kaçırmıyorum. Bize dinimizi, Ehl-i sünnet itikadını öğretiyorsunuz. Hafta sonları yayınladığınız sohbet tadındaki yazılarla da, Allahü teâlânın sevgili kullarını sevmemize, tanımamıza vesile oluyorsunuz. Bütün bunlar için, size ne kadar teşekkür etsek azdır.
Gazeteden ve kitaplarımızdan öğrendiğim bilgileri, çevremdekilere, arkadaşlarıma da aktarmaya çalışıyorum. Bazıları kabul edip teşekkür ediyor. Bazıları ise kabul etmediği, inanmadığı gibi, hakaret edenler de oluyor. Ne yapmam uygun olur?
CEVAP
Her şey, herkese anlatılmaz. Kabul edebileceklere tavsiye edilebilir. Zaten söylediklerimiz doğru olsa bile, kendi ifadelerimizle anlatmak uygun olmaz. Karşı taraf, (Senin neren benden üstün, sen kim oluyorsun da bana akıl veriyorsun) diye düşünebilir. Kendisinin bilmediğini kabullenmek, nefsine ağır gelebilir; fakat gazeteden veya kitaptan okursa, kendisiyle baş başa kalır. Büyük zatların yazıları da olduğu için, kabul etmesi daha kolay olur. Seyyid Abdülhakîm-i Arvâsî hazretleri, (Evliya zatların sözlerinde, Rabbânî tesir vardır) buyuruyor.
Bunun için, arkadaşlarımıza, yakın çevremize, gazeteye abone olmasını tavsiye ederek veya uygun dini kitaplardan vererek, tavsiye ederek, faydalı olmaya çalışmalıyız. Peygamber efendimiz, (Bir talebe, dinden bir mesele öğrenmek için evinden çıksa, hocasının evine kadar yürüse, “Bu şerefli kul benim üzerime bassın” diye, melekler kanatlarını onun ayaklarının altına döşer. Gökteki bütün kuşlar, karadaki bütün hayvanlar, denizdeki bütün balıklar, bu kul için, “Yâ Rabbi, bu senin dinini öğrenmek için yola çıkmış, affet bunu” diye istiğfar ve dua ederler) buyuruyor. Bu, sadece öğrenmek için gidene verilen ecirdir. Öğretmek için giden, elbette bundan daha çok ecir alır.
Duanın önemi
Bir gazetenin, 40 yıl boyunca istikrarla yayınlarına devam etmesi, okuyucularının ilgisi, sahip çıkması ve dualarıyla mümkün olabilir. Gazetemizin sahibi de, duanın önemini her fırsatta dile getirmiş; bir konuşmasında, (Büyüklerimizin, ana babamızın, arkadaşlarımızın ve bütün Müslümanların dualarıyla, bugünlere geldik elhamdülillah. Çölde kalmış insanın suya hasreti gibi,
herkesten dua almaya bakmalıyız. İnsan, dua alarak Allah’a yakın olur. Din büyüklerimiz bildiriyor ki, şu üç şey kibirdendir: Bilmediğini sormamak, danışmamak, hatasını söyleyene teşekkür etmemek ve insanlardan dua istememek) demiştir.
Gazetemizin, daha uzun yıllar hizmete devam etmesi için, dualarınızı bekliyoruz.


Yorumlar - Yorum Yaz
Nizam-ı Alem Ocakları

    FACEBOOK SAYFASI

  


Anket
Kur'an-ı Kerim'in günlük yaşantımızda Hangi amaçla Okuyorsunuz
AlışSatış
Dolar32.133132.2619
Euro34.919335.0592
Hava Durumu
DOST SİTELER

 

Osmanlı Padihşahları