• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nurullah kazan
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905324344126
  • https://www.twitter.com/nurullah kazan
  • https://www.instagram.com/kazan.nurullah
  • https://www.youtube.com/nurullah kazan
Site Haritası
DİNİ BİLGİLER
ETKİNLİK TAKVİMİ
osmanlı.padihşahlar

  

  


Hazret-i İsa’ya niçin Ruhullah deniyor

Hazret-i İsa’ya niçin Ruhullah deniyor
Sual: Hıristiyanlar, (Sizin kitabınız Kur’anda da, İsa’ya Allah’tan ruh üflendiği, yani ruhullah olduğu yazılıdır) diyerek, Hazret-i İsa’nın tanrı veya tanrının oğlu olduğunu söylüyorlar. Hazret-i İsa’ya niye (Ruhullah) deniyor?
CEVAP
İsa aleyhisselam gibi, Âdem aleyhisselama da, hatta bütün
insanlara da ruh üflenmiştir. Birkaç ayet-i kerime meali şöyledir:
(Yarattığı her şeyi güzel yaratan, insanı başlangıçta çamurdan, sonra onun soyunu bir nutfeden [spermle ovumun birleşmesinden] yaratan, sonra onu şekillendirip ruhundan ona üfleyen Allah’tır.) [Secde 7–9]
(Rabbin meleklere, “Ben, topraktan, şekillenmiş kuru bir balçıktan bir insan yaratacağım. Ona ruhumdan üflediğimde, ona karşı secde edin” demişti.) [Hicr 28, 29]
(İsa, Allah’ın “Kün” [Ol] emriyle yarattığı mahlûkudur ki, Onu Meryem’e ilka etti. O da, diğer ruhlar gibi, Allah’tan bir ruhtur.) [Nisa 171]
Cebrail aleyhisselamın Hazret-i Meryem’e üflemesinden dolayı, İsa aleyhisselama, ruh denildi. Hazret-i Meryem, bu ruh vahyiyle müjdelendi ve İsa aleyhisselama da (Kün) [Ol!] dendi. (H. L. O. İman)
Allah’tan bir ruh veya ruhullah demek, ona kıymet vermek içindir. Yoksa hâşâ Allah’tan bir parça değildir. Cebrail aleyhisselama da ruh denir. İki âyet-i kerime meali:
(O gece, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh [Cebrail], her iş için iner durur.) [Kadr 4]
(Allah, “Ey Meryem oğlu İsa, sana ve anana olan nimetimi an” demişti. “Seni Ruhul Kudüsle [Cebrail’le] desteklemiştim.”) [Maide 110]
Her ne kadar, bütün ruhlar Allah tarafından yaratılmışsa da, Hazret-i İsa’nın kıymetini bildirmek için ona, Kelimetullah dendiği gibi, (Ruhullah) da denmiştir. Kelimetullah, Allahü teâlânın kelimesi demektir. Kelime, burada ruh anlamındadır.
Allahü teâlâ herkesin Rabbi olduğu halde, Peygamber efendimize, (Senin Rabbin) buyuruyor. Buradan, başkalarının Rabbi olmadığı manası çıkarılamaz. Bunlar gibi, Kâbe için, benim evim buyuruyor. Biz de onun için Kâbe’ye (Beytullah = Allah’ın evi) diyoruz. Cami de, Allahın evidir. (Mesacidallah = Allah’ın mescitleri) tabiri, Kur’an-ı kerimde de geçmektedir. (Bekara 114, Tevbe 17, 18, Cin 18)
Allah’ın mescitlerine, Allah’ın evleri de denir. İki hadis-i şerif meali şöyledir:
(Mescitler [Camiler] Allah’ın evleridir ve müminler de Allah’ın ziyaretçileridir. Ziyaretçisine ikram etmesi, ziyaret
edilen üzerine haktır.) [Taberani, Hâkim]
(Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahirete inanan kimse imar eder.) [İ. Mace]
Camiye, (Allah’ın mescidi) veya (Allah’ın evi) demek, ona kıymet vermek içindir. Beytullah gibi, Arşa da kıymet vermek için, (Arşullah) denmiştir. Bir ayet-i kerime meali:
(O gün, Rabbinin Arşını, bunların da üstünde sekiz melek yüklenir.) [Hakka 17]
Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:
(Sa’d bin Muaz’ın ölümünde, Arşullah [Allah’ın Arşı] sallandı.) [Buhari]
Ay, güneş, yıldızlar, gezegenler de, Allah’ın olduğu halde, Arş için, Rabbinin Arşı yani Arşullah denmesi, ona kıymet vermek içindir. İmam-ı Rabbani hazretleri de buyuruyor ki:
Arş, mahlûkların en şereflisidir. Bunun içindir ki, ona (Arşullah) denir. Yoksa Allahü teâlâya göre, Arş da diğer yaratılmışlar gibidir. Hepsi, Onun mahlûkudur. (2/67)
Ruhumuzdan üfledik
Sual: Kur’anda, (Meryem’e ruhumuzdan üfledik) ifadeleri geçiyor. Ruhumuzdan üfledik ne demektir?
CEVAP
Ruhumuzdan demek, yarattığımız ruhtan demektir. (H. L. O. İman)
Allahü teâlânın emriyle, Ruh-ül-kuds [Cebrail aleyhisselam], Hazret-i Meryem’e üflemiş ve Meryem validemiz, o anda İsa aleyhisselama hamile kalmıştır. (Tefsir-i Kurtubi)


Yorumlar - Yorum Yaz
Nizam-ı Alem Ocakları

    FACEBOOK SAYFASI

  


Anket
Kur'an-ı Kerim'in günlük yaşantımızda Hangi amaçla Okuyorsunuz
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419
Hava Durumu
DOST SİTELER

 

Osmanlı Padihşahları