• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nurullah kazan
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905324344126
  • https://www.twitter.com/nurullah kazan
  • https://www.instagram.com/kazan.nurullah
  • https://www.youtube.com/nurullah kazan
Site Haritası
DİNİ BİLGİLER
ETKİNLİK TAKVİMİ
osmanlı.padihşahlar

  

  


Kaş aldırmak

Kaş aldırmak


Sual: Layt çıkışlarıyla ünlü birisi, TV’deki bir konuşmasında, kaşları aldırmanın günah olup olmadığını soran bir bayan okuyucuya, (Ben berbere kaşlarımı aldırıyorum, bir mahzuru olmaz) diyerek, erkekle kadını aynı kefeye koydu. Erkeğe caiz olan bir şey, kadına da caiz olur mu?
CEVAP
Erkeğe caiz olup da, kadına haram olan, kadına caiz olup da, erkeğe haram olan şeyler çoktur. Birkaç örnek verelim:

Erkeğe caiz olup, kadına caiz olmayanlar:
1-Kaşlarını inceltmek, kadına haramdır, erkeğin kaşlarını düzeltmesiyse caizdir. (Hindiyye)

Allahü teâlânın yaratmasını değiştirmek haramdır. Eğer kadının sakalı biterse, onu yok etmesi haram olmaz. Kadının, kocasına veya başkalarına güzel görünmek için, yaratılışındaki bir şeyi çoğaltması, eklemesi veya azaltması caiz değildir. Kaşlarının arasındaki tüyleri alabilir. (Berika)

Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Kaşlarını cımbız veya başka bir âletle alanlar, yüzlerine güzellik vermek için yanaklarını çizerek Allah’ın kendilerine verdiği şekli değiştirenler lânetlenmiştir.) [Buhari]

Kadının biri, (Ya Resulallah, evli kızımın hastalık sebebiyle saçları döküldü. Bir saç takmam uygun mudur) diye sorunca Resulullah efendimiz, (Hak teâlâ, iğreti saç takanı ve taktıranı lânetlemiştir) buyurdu. (Müslim)

Kadının, insan saçını, kendi saçı arasına örerek birleştirmeyip de, kendi saçına iplikle, bez şeritle bağlamasının ve hayvan kılları eklemenin haram olmadığı, İbni Âbidin’de, Hadika’da ve Fetava-i kübra’da yazılıdır. İnsan ve hayvan kılından ve naylon gibi ipliklerden yapılmış olan, peruk denilen takma saçları kullanmanın caiz olduğu anlaşılıyorsa da, ihtiyaç ile ziyneti birbirine karıştırmamalı. İhtiyaç için caiz olan şeyi, süs, gösteriş için takmak caiz değildir. Erkekler arasında başını açmak zarureti olduğu zaman, kadının başını ve kendi saçlarını perukla örtmesi caiz ve lazım olur. Zaruret olunca, avret yerlerini mümkün olan her şeyle örtmek gerekir. Günahı yalnız saçını vermiş olana ve bakanadır. Peruk takarak sokağa çıkmak, zaruret olmadan caiz değildir; çünkü kadınların yabancılara süslenmeleri haramdır. (S.Ebediyye)

2- Kürklü, göz alıcı elbise giyerek, ziynetlerini göstererek sokağa çıkmak, kadına caiz değil; fakat erkeğe caizdir. (S.Ebediyye)

3- Koku sürünüp sokağa çıkmak, kadına ne niyetle olursa olsun caiz değil; ama erkeğe sünnete uymak niyetiyle caizdir. (Hindiyye)

Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Kadın sokağa çıkarken koku sürünmesin.) [Müslim]

Kadına caiz olup, erkeğe caiz olmayanlar:
1- İpek ve altın, yabancı erkeklere göstermemek şartıyla kadına caiz, erkek için ise, kimseye göstermese de, ipek ve altın nişan yüzüğü haramdır. (Tahavi)

Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Altın ve ipek, kadına helal, erkeğe ise haramdır.) [Taberani]

2- Küpe, bilezik, kolye gibi takılar da yabancı erkeklere göstermemek şartıyla kadına caiz, erkeğin ise bunları takarak kadınlara benzemesi haramdır. (Redd-ül muhtar)
 


Yorumlar - Yorum Yaz
Nizam-ı Alem Ocakları

    FACEBOOK SAYFASI

  


Anket
Kur'an-ı Kerim'in günlük yaşantımızda Hangi amaçla Okuyorsunuz
AlışSatış
Dolar32.164932.2938
Euro34.893535.0333
Hava Durumu
DOST SİTELER

 

Osmanlı Padihşahları