• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/nurullah kazan
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905324344126
  • https://www.twitter.com/nurullah kazan
  • https://www.instagram.com/kazan.nurullah
  • https://www.youtube.com/nurullah kazan
Site Haritası
DİNİ BİLGİLER
ETKİNLİK TAKVİMİ
osmanlı.padihşahlar

  

  


Hoşgörülü olmak

Hoşgörülü olmak
Hoşgörülü rumuzlu biri kendilerine muhalif olanları şöyle sorguya çekiyor:
Sorgu: Hoşgörüye karşı çıkmakla ittihad-ı İslam gerçekleşmez ve (Müminler kardeştir) âyetine uyulmaz. Hıristiyanlarla hoşgörü
içinde yaşamamıza, kiliseye gitmemize, âyinlere katılmamıza tepki göstermek yanlış değil mi?
CEVAP
Bu tepkinin ittihad-ı İslam’la ve müminlerin kardeş olmasıyla ne alakası vardır ki? Hıristiyanlar Müslüman mı da onlarla ittihad-ı İslam için çalışacağız? Hıristiyanlara kucak açmakla ittihad-ı İslam nasıl gerçekleşir ki? Sizin, Hıristiyanlarla Müslümanları birleştirmek için çalışmanız, domuz sütüyle koyun sütünü karıştırmaya benziyor. Bu karışıma da süt denir; ama koyun sütü denmez. Domuz sütüne koyun sütü katılırsa, domuz sütüne zarar gelmez. Ama koyun sütüne domuz sütü katılırsa, artık o koyun sütü olmaktan çıkar, hepsi necis olur.
İttihad-ı İslam, Müslümanlar arasında olur. Yapabiliyorsanız, önce yetmiş parçaya bölünmüş Müslümanları birleştirin! Müslümanlar arasında birliği sağlamadan nasıl gayrimüslimlerle birlik sağlayacaksınız ki? Hem onlarla ne birliği sağlanır ki?
Sorgu: Artık internetle kötülüğe ulaşmak çok kolay, bu kötülükler dinlere hayat hakkı tanımadığı için, ayakta kalmak isteyen dinler, hoşgörüden yana olmak zorunda değil midir?
CEVAP
Dikkat edin, dinler diyorsunuz. Hak din bir tane değil mi? Bâtıl dinlerin ayakta kalması sizi neden ilgilendiriyor ki?
Hıristiyanlar, Müslümanlığı yok etmek için, dinsizlerden daha çok çalışıyorlar. Hıristiyanların misyoner teşkilatı var, ateistlerin böyle bir teşkilatı yok. Eskiden zimmi olanlar vardı. Devletin gölgesinde yaşadıkları için, hoşgörü önem taşırdı. Harbi olanlarla sizin yaptığınız anlamda bir hoşgörü zararlı olur. İyi geçinmek ayrı, onun küfrünü hoş görmek ayrıdır.
Sorgu: Dini, imanı yok eden TV programları yok mu? Mesela ayyaşlık yaygın hâl almadı mı, fuhuş moda hâline gelmedi mi?
CEVAP
Hoşgörü olunca bu programlar kalkacak mı? Misyonerlik bitecek mi? Papaz, günah çıkarttığına göre, içkinin, fuhşun onlar için ne sakıncası olur ki? Siz onları bu günahlardan vazgeçirmeye mi, yoksa Müslümanları onlardan yapmaya mı çalışıyorsunuz? Bunun ittihad-ı İslamla ne alakası var ki?
Sorgu: İçki, fuhuş gibi olumsuzluklar, dinlerden uzaklaşmayı göstermiyor mu?
CEVAP
Hâlâ dinler diyorsunuz? Bâtıl dinlerin bizimle ne ilgisi vardır? Allahü teâlâ o dinleri nesh etti, Hak din olarak İslam’ı getirdi. Hâşâ o dinleri nesh etmeyip, lüzumsuz yere mi İslamiyet’i getirdi? İslam’la diğer dinler mukayese kabul eder mi? İnsan, diğer dinlerden ne kadar uzaklaşırsa, o kadar iyi olur. Bir dinsizin Müslüman olması mümkün; fakat Hıristiyan’ın senelerdir alıştığı bâtıl dinini bırakıp da, Müslüman olması daha zordur.
Sorgu: Kiliseler, havralar gibi camiler de boşaldı. Hurafeler, dinleri sardı. Bunun için, dinler arasında yardımlaşma şart değil mi?
CEVAP
Diğer dinlerde hurafe olması bizi niye ilgilendirir ki? Kendisi hak değil ki, içindeki bâtılları, hurafeleri temizleyelim? Domuz sütüne şarap katılsa, o şarabı çıkarabilsek, o süt temiz olur mu hiç? Sütü necis yapan şarap değil, sütün kendi necistir. Bir Hıristiyan açık gezmese, içki içmese, zina etmese, yalan söylemese, kumar oynamasa, diğer kötülüklerin hiç birini yapmasa, üstelik dünyanın her yerine cami yaptırsa Allah indinde makbul olur mu? Bir âyet-i kerime meali şöyledir:
(Kâfirlerin cami yapmaları ve diğer bütün [iyi] işleri, boşa gidecek, Cehennemde sonsuz kalacaklar.) [Tevbe 17]
Sorgu: Hıristiyanlarla anlaşıp omuz omuza çalışmamıza niye tepki gösterilir ki?
CEVAP
Ne anlaşması, hangi prensiplerde mutabık kalınacak? Belki sadece tek Allah inancı denebilir. Hıristiyan, üç tanrı varken tek Allah’a inanır mı? İnansa bile Peygamberimizi, kitabımızı ve imanın diğer şartlarını kabul eder mi? Onlar, bize gölge etmesin, başka ihsan istemeyiz. Misyoner faaliyetlerini durdursunlar yeter; ama hoşgörülü bunu istemez. Çünkü onların misyonerlik faaliyetlerini tasvip ederek, bunu hizmet kabul ediyorsunuz. Biz de onlarla omuz omuza çalışalım diyorsunuz. Hıristiyanlar bize ne yardımı yapacak? Tarihte görüldüğü gibi, hizmet perdesi altında Hıristiyanlık propagandası yapacaklar. Zaten açıkça, (Esas gayemiz, dünyayı Hıristiyan yapmaktır) diyorlar.
Sorgu: Ne o beni Hıristiyan yapabilir, ne de ben onu Müslüman yapabilirim, bizim gayemiz, Hıristiyanlarla el ele verip dinsizliği yok etmektir. Bunun neresi yanlış?
CEVAP
Bir insan Müslüman değilse, hangi dinden olursa olsun ne önemi olur ki? Bir insan ister Hıristiyan, ister ateist olsun, ikisi de Cehenneme gidecektir. Yoksa bu husustaki âyetlere inanmayıp tarihsel mi diyorsunuz?
Hıristiyan’la el ele verip, birkaç dinsizi Hıristiyan yapınca faydası ne olacak? Onların tek gayesi, herkesi Hıristiyan yapmaktır. Siz de onlarla el ele verip, dinini bilmeyen Müslümanları kurban ederek, Hıristiyan dostlarınıza peşkeş mi çekeceksiniz? Yoksa reformcuların dediği gibi, Hıristiyanlığa hak din mi diyorsunuz?


Yorumlar - Yorum Yaz
Nizam-ı Alem Ocakları

    FACEBOOK SAYFASI

  


Anket
Kur'an-ı Kerim'in günlük yaşantımızda Hangi amaçla Okuyorsunuz
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419
Hava Durumu
DOST SİTELER

 

Osmanlı Padihşahları